Kultura Beograda – ovo je 7 muzeja koje preporučujemo da posetite

Tekst: Marija Mladenović

Beograd je grad koji diše kroz svoje muzeje, a svaki od njih portal je u neku drugu epohu koja pruža posetiocima priliku da zavire u bogatu prošlost i umetničko nasleđe koje ovaj grad čini jedinstvenim.

Predstavljamo vam zdanja koja osim što su kulturni spomenici, jesu ujedno i žive institucije namenjene tome da svakodnevno obogaćuju našu percepciju istorije, umetnosti i nauke. Evo sedam muzeja koji zaslužuju vašu pažnju i posetu.

Narodni muzej Srbije

Kultno mesto u samom centru grada, nedaleko od čuvene pešačke zone, obuhvata sve – od praistorije do savremenih dela. To je muzej čija vas postavka neće ostaviti ravnodušnim – ovde se istorija čuva, dok se kulture različitih epoha prepliću kroz impresivne arheološke, numizmatičke i umetničke eksponate. Tu možete pronaći dela vrsnih domaćih umetnika Paje Jovanovića, Nadežde Petrović, kao i brojne umetnine iz perioda renesanse i baroka, uključujući i radove evropskih majstora kao što su Rembrandt, Van Gog, Pisaro, Renoar, Gogen, Mone, Pikaso i Rubens.
Adresa: Trg Republike 1a

Muzej Jugoslavije

Opšte je poznata činjenica da je strastveni kolekcionar Josip Broz imao pozamašnu kolekciju umetnina, uključujući raskošne vredne slike, kao i skulpture. U muzeju ćete naići i na njegove lične predmete. Ako vas zanimaju izložbe posvećene kulturnoj raznolikosti bivše Jugoslavije, i postavke uz koje ćete upoznati socijalističku umetnost i arhitekturu, odvojite vremena za posetu. Za 29. mart u 13h zakazana izložba posvećena kralju Aleksandru I Karađorđeviću i Josipu Brozu. 
Adresa: Mihaila Mike Jankovića 6

Etnografski muzej u Beogradu

Dovoljan razlog da obiđete ovaj muzej u centru grada je saznanje da on čuva dragocene predmete iz narodnog života. Posetioci muzeja uploviće u vremensku kapsulu u kojoj mogu istražiti bogate kolekcije narodnih nošnji, interesantnog nakita i kreativnih zanatskih predmeta koji odražavaju kulturno nasleđe različitih etničkih grupa Srbije, kao i dela Đure Jakšića i Svetozara Ivanovića.
Adresa: Studentski trg 13

Prirodnjački muzej u Beogradu

Prirodnjački muzej je osnovan davne 1895. godine sa idejom da očuva i predstavi nacionalnu prirodnu baštinu. Ako se zadesite u šetnji Kalemegdanom, bilo bi šteta propustiti ovaj muzej! Mada se ovde fokus ne nalazi na klasičnoj umetnosti, postavke često sadrže umetnički prikazane elemente prirode koji su edukativni i estetski privlačni. Tu su bila izložena mineralna blaga Jugolavije (primerci iz poklon zbirke Josipa Broza), zatim začinske biljke, a u zbirkama muzeja nalazi se preko 2 miliona vrednih primeraka, neki stari i 4 i po milijardi godina, poput meteorita, fosila, kao i impresivne Pančićeve omorike i ramonde.
Adresa: Mali Kalemegdan 5

Muzej Nikole Tesle

Zakoračite u um i život jednog od najvećih naučnika na svetu! Ovo zdanje otvoreno 5. decembra 1952. godine, smešteno u nekadašnjoj kući Đorđa Genčića, istražuje Teslino nasleđe kroz brojne lične predmete i originalne dokumente, ali i kroz interaktivne reprodukcije njegovih izuma koji dočaravaju genijalnost ovog naučnika. Iako se fokusira na naučni doprinos, svaka postavka je dizajnirana sa umetničkom preciznošću koja odražava Teslin inventivni duh.
Adresa: Krunska 51

Istorijski muzej Srbije

Zgrada koja je nekada podignuta kao palata Privilegovane agrarne banke sa početka 20. veka, od 2006. godine je zvanično postala Istorijski muzej. U ovoj raskošnoj građevini izložena su dela direktno vezana za istorijske događaje i ličnosti koje su oblikovale srpsku istoriju, uključujući i portrete kneza Miloša Obrenovića, kralja Aleksandra Karađorđevića, ali i mnoge druge.
Adresa: Trg Nikole Pašića 11

Muzej Savremene Umetnosti

Salon Muzeja SU je otvoren 1961. godine pod nazivom Moderna galerija, i to zaista i jeste bila prva beogradska galerija koja je imala stalni program i precizan koncept. Pored zgrade na Ušću, u sastavu Muzeja su još i Salon MSUB i Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića. Osim što su ovde  predstavljeni aktuelni trendovi u vizuelnoj umetnosti, možete naići na samostalne izložbe brojnih domaćih i stranih umetnika. U okviru Galerije-legat nalazi se zbirka od 92 dela najpoznatijih jugoslovenskih umetnika, ali i zbirka nameštaja, tepiha i dekorativnog porcelana.
Adresa: Pariska 14

Foto: Promo

POVEZANE VESTI