Limfna drenaža je dobra za vas, a možete je obaviti i kod svoje kuće

Tekst: Eleven eleven

Sve popularniji oblik masaža u današnje vreme kada su nam dostupni različiti oblici samopomoći i kućne nege je limfna drenaža.

U osnovi, to je tehnika koja stimulacijom limfnog sistema pomaže u eliminaciji toksina iz tela, poboljšavajući tako opšte stanje organizma, smanjujući nadutost i doprinoseći jačanju imunološkog sistema.

Reč, dve o limfnom sistemu

Njega možemo zamisliti kao unutrašnji sistem putem kojeg tečnosti putuju iz međućelijskog prostora u krv, dok se istovremeno čiste od toksina. Sastoji se iz mreže limfnih čvorova i kanala koji kroz naše telo prenose tečnost bogatu proteinima i belim krvnim zrncima. Svakodnevno smo izloženi različitim štetnim materijama koje unosimo u organizam kroz hranu, vazduh koji dišemo, proizvode koje nanosimo na kožu, i limfni sistem ima zadatak da sve drži pod kontrolom i odstrani nečistoće. Neki od problema sa kojima se možemo suočiti kao posledicom neadekvatnog funkcionisanja limfe jesu glavobolja, višak celulita, nadutost, podočnjaci, osećaj umora, pad imuniteta. Da, dobro ste pročitali. Jedna od važnijih funkcija koju ima jeste upravo očuvanje imunog odgovora našeg tela koji brani od raznih bolesti i infekcija. Međutim, to nije sve, a među posledicama se nalaze i pojava akni i drugih dermatoloških problema, ukočenost ili bol u jutarnjim časovima, svrab kože, opstipacija i česte prehlade.

Kako pokrenuti limfu?

Glavni pokretač limfe i osnova zdravog funkcionisanja jeste fizička aktivnost. Nedovoljno kretanje usporava i vašu limfu. Lagano skakutanje poboljšava cirkulaciju i limfnu drenažu, i može biti čak i efikasnije od šetanja. Pijte dosta vode jer ćete razrediti time limfu pa će se ona lakše kretati. Čajevi i kafa su diuretici i njih bi trebalo izbegavati. Duboko disanje uz pomeranja stomaka umesto grudnog koša takođe pomaže. Ova tehnika je korisna jer opušta i eliminiše stres. Vodite računa o svojoj ishrani. Antioksidansi iz nara su naročito važni i smanjuju rizik od nastanka određenih oboljenja. Takođe, preporučljivo je da jedete citruse, lisnato zeleno povrće, beli luk i rotkvice. Naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom stimuliše cirkulaciju i pokreće limfu.

Kako izvesti limfnu drenažu kod kuće?

Da biste samostalno izvodili limfnu drenažu, neophodno je poznavanje ključnih tačaka i tehnika. Evo nekoliko koraka kako da krenete. Pre početka, opustite se i osigurajte da su vaše ruke čiste. Možete koristiti serum ili ulje da bi pokreti lakše klizili. Masažu lica započnite od centra lica, koristeći vrhove prstiju ili masažni alat. Nežno masirajte prema spolja i gore, prema ušima, a zatim prema dole duž vrata. Ovo pomaže u smanjenju nadutosti i poboljšava cirkulaciju. Masažu tela možete izvesti u pomoć suve četke ili masažnog valjka. Krećite nežnim pritiskom od stopala prema gore, prema srcu, isključivo u jednom smeru. Posebno se fokusirajte na područje oko stomaka i butina. Radite ovo u trajanju od 5 do 10 minuta tokom tuširanja. Nakon masaže, važno je piti puno vode kako biste pomogli organizmu da se oslobodi nakupljenih toksina. Jedan od tutorijala koji vam može pomoći da savladate tehniku masaže je na linku ovde.

Benefiti limfne drenaže

Ona pomaže u efikasnom uklanjanju toksina i metaboličkog otpada iz tela. Redovna limfna drenaža može ojačati imunitet jer uklanja patogene i smanjuje opterećenje na imuni sistem. Efikasno minimizira zadržavanje vode u organizmu, što dovodi do manje nadutosti, posebno u području lica i nogu, takođe pospešuje cirkulaciju krvi stimulisanjem krvnih sudova. Masaže su vrlo opuštajuće, te redukuju stres. Limfna drenaža može pomoći u smanjenju akni, ožiljaka od bubuljica i drugih kožnih stanja jer aktivira revitalizaciju kože. Ona razbija masne naslage i smanjuje vidljivost celulita.

Ne samo kao trend ili estetski tretman, limfna drenaža je važna tehnika za podršku zdravlju. Naučiti kako da je pravilno primenite kod kuće može biti izuzetno korisno za vaše fizičko stanje i mentalnu jasnoću.

Foto: Promo

POVEZANE VESTI