Kontroverzna umetnost koja je promenila tok istorije – 6 kreacija koje su izazvale oprečna razmišljanja kod kritičara i javnosti

Tekst: Marija Mladenović

Ona pokreće, izaziva, inspiriše, ulazi u srž ljudskog postojanja i iskustva – umetnost nas pokreće na akciju, bilo unutrašnju u vidu introspekcije, ili spoljašnju u vidu nadolazeće kreativnosti i motivacije koju želimo manifestovati.

Estetski izraz koji poziva na promišljanje, povremeno i revoluciju. U istoriji umetnosti postoje dela koja su uzdrmala temelje društvenih normi, promenila percepciju i izazvala lavinu emocija kako među kritičarima, tako i publikom – donosimo vam pregled nekih od njih.

Studije fetusa u materici (1510), Leonardo Da Vinci

U redu, možda nije poznato kao Mona Liza, ali ovo Da Vinčijevo istraživanje fetusa u materici itekako spada u jednu od najupečatljivijih skica ikada napravljenih. Ako se pitate kako je uopšte znao kako šta izgleda, reći ćemo samo da se odvažio na nešto što je bilo dopušteno samo lekarima. Skice su pružile novi pogled na ljudsko telo.

Guernica (1937), Pablo Picasso 

Čuveni umetnik je u ovom delu pokazao sve užase rata koji su tada obuzeli svet. Načinio je sliku koja je simbol trajne borbe protiv istog i nasilja koji on sa sobom nosi. Budući da nosi sjajnu poruku i predstavlja otpor prema svemu što razara svet, replika je postavljena u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku.

Las Meninas (1656), Diego Velazquez

Kada pogledate ovu sliku španskog umetnika, zapitate se šta je tako revolucionarno u ovoj perspektivi? Da li je naslikani Velaskez slikao nas, ili smo mi kralj i kraljica reflektovani u ogledalu na zidu? Ova pitanja su ostavila dubok trag u istoriji, a Velaskez je istraživao ideje koje će kasnije inspirisati Pikasa da napravi svoje verzije kao odgovor.

Balloon Dog, Jeff Koons

Ovaj umetnik se ne boji da izazove etičke i umetničke norme, i pokrene važna pitanja. Da li kada umetnik kreira jedno delo, isto može biti smatrano umetnošću i ako prođe masovnu proizvodnju? Ovaj pas je primer kreativnog rešenja koje je prevazišlo granice marketinga i umetnosti, i zašlo u sferu tržišnog proizvoda. Umetnost za poneti, why not?

Campbell’s Soup Cans (1962), Andy Warhol 

Američki umetnik je umetnost iz pomalo uštogljenih galerija preneo na svakodnevni život. Sa serijom slika konzervi supe, postavio je pitanja – šta je zapravo umetnički izraz, i da li je konzerva supe manje vredna pažnje od jednog Da Vinčija? Izlagao je svoje radove na policama galerija nalik na policama u prodavnicama, čime je otvorio raspravu o vrednostima i granicama umetnosti.

My God, Help Me to Survive This Deadly Love (1990), Dmitri Vrubel

Ova slika/mural poznatija je javnosti kao ’’Poljubac’’, a prikazuje sovjetskog vođu Leonida Brežnjeva i lidera Istočne Nemačke, Eriha Honekera u socijalističkom bratstvu. Naslikana je na Berlinskom zidu od strane ruskog umetnika, postavši simbol komunizma i moći naroda. Ona je izrazila snažan politički i društveni stav, dokazujući da umetnost može oslikavati istorijske ali i političke talase.

Ne samo kroz svoju tehniku i izražajnost, već i kroz poruke koje ostavljaju, ova kontroverzna dela su i dalje inspiracija i pokretač, sa snagom da promene svet. Ogledalo vremena, izazov autoriteta, putokaz budućnosti, dok stojimo ispred njih – naše je da razmišljamo gde su i postoje li granice?

Foto: Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI