Iza svetla reflektora – Intimni potret, Mia Jokić

Razgovarala: Jelena Milovanović

Kada se ugase svetla bliceva i prestanu neumorna škljocanja fotoaparata, odmah nakon momenata koji ostavljaju bez daha, gde se moda suptilno stapa sa umetnošću, nalazi se svet Mie Jokić.

U razgovoru za 11:11 Mia nam otkriva slojevitu priču koja se krije iza modeling karijere – jednog od najdinamičnijih, najuzbudljivijih ali i izuzetno zahtevnih poziva. Sa internacionalnom karijerom koja traje preko 13 godina, hodanja po pistama za Gucci, Giorgio Armani, Ferragamo i druge, Mia pruža uvid u stvarnost koja često ostane skrivena iza blještavila modnih pista i sjaja objektiva. Od prvih koraka u Milanu, do nedavnog pokretanja sopstvene agencije, Mia deli suštinu svoj iskustva, demistifikujući stereotipe i otkrivajući kako se kroz svaki segment njene impresivne karijere prepliću strast, upornost i kreativnost. Ovo je priča o modi ali i životu koji pulsira iza nje.

Kao jedan od naših najuspešnijih manekenki sa internacionalnom karijerom i iskustvom, kako bi u najkraćim crtama opisala zanimanje modela?

Biti model je jedno pre svega vrlo uzbudljivo i neobično zanimanje i otvara mnoge mogućnosti kojih u ostalim zanimanjima nema. Ume da bude surovo, potrebno je dosta žrtve i truda ali iskustvo koje se stiče je neprocenjivo. Biti model znači imati poseban stil života koji uključuje dosta putovanja po celom svetu. Jedan dan možete biti na ostrvu u Maleziji na snimanju za modni editorijal, a nakon dva dana hodati na modnoj pisti u Parizu.

Koje su prema tvom mišljenju najbolje strane posla modela?

Za mene lično je najbolji deo to što radim ono što volim. Zanimljivo je što svaki projekat podrazumeva rad sa novim timom, sa drugom energijom i drugačijom vizijom u koju se treba uklopiti. Ceo proces stvaranja nečeg novog je prezabavan. Takođe, putovanja koja su neizostavan deo jedne manekenske karijere, mogućnost osamostaljivanja, zarada, i sticanje iskustva u raznim sferama modne industrije.

Koji se stereotipi najčešće vezuju za modele i u kojoj meri su oni tačni?

Prvi i najveći stereotip jeste da manekenke ništa ne jedu kao i da je posao podrazumeva samo „šetanje po pisti“. Tačno je da neko mora više ili manje da povede računa o svojoj ishrani kako bi održavao dobru formu ali mnogi modeli koje sam upoznala imaju brz metabolizam, dobru genetiku i ne poremeti im izgled raznovrsna ishrana. Što se tiče šetnje po pisti, sam dolazak do iste iziskuje da ste negde doputovali, da ste negovani, odmorni, da ste dobili poziv na kasting, i da su vas na istom odabrali u moru modela iz celog sveta koji su takođe došli i isto tako su spremni za taj kasting.

Da li je biti model psihički zahtevno i izazovno?

Apsolutno! Jedan model mora da nauči da se nosi sa neuspehom, ali i sa uspehom. Isto tako i sa odbijanjem jer se i ono dešava u velikoj meri, a samopouzdanje se mora sačuvati. Takođe je vrlo zahvetno u mladim godinama putovati sam po svetu, biti profesionalac i odoleti raznim iskušenjima na tom putu. Kao i razumeti, uklopiti se i prilagoditi se svetu odraslih i ozbiljnog posla.

Kako se prevazilaze ti izazovi?

Potrebno je shvatiti da je to sve posao i da se ne treba ništa shvatati lično, pa čak ni sam uspeh. On može biti samo pitanje trenutka u kom si se našao u pravo vreme na pravom mestu. Odbijanje je sastavni deo posla i ne znači da model nije dobar. Ukoliko uradiš sve što je do tebe, nema razloga da se osećaš loše ako se angažman ne potvrdi, već prihvatiš da se u tom trenutku ne uklapaš u nečiju viziju.

Kolika je uloga i značaj porodice u poslu jednog modela?

Značaj porodice i njihova podrška može biti veliki vetar u leđa, kao što je bio i slučaj kod mene. Ali izostajanje roditeljske podrške ne mora nužno da znači da treba odustajati od ostvarivanja svojih snova. Roditelji su često pristrasni, misle da znaju šta je najbolje za nas i ostave malo prostora da se otvaraju neke životne stvari koje su nam upravo namenjene i na korist duši.

Posao modela sa strane izgleda kao suvi glamur, ali zaista koliko je odricanja stoji iza svega toga?

Uglavnom zahteva dosta odricanja ali zavisi od nas koliko smo spremni na to i koliko data situacija to zahteva. Može se početi od izostajanja sa školske nastave pa nadoknađivanje u hodu, zatim odvajanje od porodice, prijatelja, pa i emotivnih partnera. Potrebano je voditi zdrav život što podrazumeva posebnu ishranu, trening, negu i vrlo bitno – kvalitetan san kad god smo u mogućnosti. Svaki projekat je jedinstven i neponovljiv pa samim tim važno je da u svakom tom radnom danu damo svoj maksimum. A profesija je bez obzira prožeta glamurom koji u manjoj ili većoj meri isijava na momente.

Koji su ti internacionalni projekti ostali u najdražem sećanju?

Teško je odabrati samo nekoliko ali definitivno moja prva modna revija na nedelji mode u Milanu za brend Gucci, sedmodnevna saradnja sa Domenicom i Stefanom iz brenda Dolce Gabbana kada smo cele dane provodili zajedno tokom kreiranja njihove tadašnje nove kolekcije. Prezentacija nakita Chopard na filmskom festivalu u Kanu na kojoj sam upoznala brojne javne ličnosti od kojih bih izdvojila Rihannu. Zatim brojne saradnje sa Armanijem, reklama za kosu Schwarzkopf, odlazak na Victoria’s Secret kasting za reviju i snimanje editorijala za Vogue Portugal.

Uskoro otvaraš svoju modnu agenciju, možeš li nam reći nešto više o tome?

Uzbuđena sam zbog tog projekta i veoma mi je drago da tu vest objavim prvi put javno ovom prilikom! Zapamtite ime Mimik – novu modnu agenciju na srpskom tržištu koju osnivamo moj dugogodišnji prijatelj Miloš Vujković, skaut i agent sa velikim iskustvom, i ja. Radujem se oformljivanju jedne zajednice u kojoj nije prioritet naš lični uspeh i slava, već da najbolje što umemo prenesemo znanje koje imamo. Da usmerimo te mlade ljude na pravi put u ostvarivanju njihovih snova i potencijala. Da budemo pre svega njihovi prijatelji, i pomoć na tom putu. Time ćemo raditi ono što volimo, a to će nam ujedno doneti osećaj zadovoljstva i ispunjenja i motivacije da uvek idemo napred.

Šta te je inspirisalo na taj korak i čemu se nadaš u poslu?

Iako i dalje radim kao model inspirisala me želja i potreba da svoje stečeno iskustvo počnem da delim sa novim mladim licima. Nažalost, dešava se da nailazim na neprofesionalan pristup od strane modnih agencija, klijenata, a i samih modela. Obzirom da imam veoma široko iskustvo na najvećim modnim tržištima, od Amerike, preko Evrope i Azije, do Australije, koje traje preko 13 godina, želim da ujedinim svoje iskustvo rada sa agentima iz celog sveta i rada sa klijentima. Uz to, kao iskusan model, želim da naučim nova lica pre svega šta to zanimanje znači, kako profesionalno obavljati posao modela, kako se nositi sa usponima i padovima, kako izgraditi ili sačuvati samopouzdanje u poslu i uživati u svim čarima koje nosi ovaj posao.

Šta je za tebe individualizam nad konformizmom?

Smatram da je individualizam veoma važan u današnje vreme kada smo u tako velikoj meri na svakom koraku izloženi iskrivljenim vrednostima koje su predstavljene kao nešto dobro. Ako je nešto komforno, ne znači da je dobro za nas, čak naprotiv. Živimo u takvom vremenu da ukoliko ne želimo da ne naškodimo svojoj duši, krenućemo putem indivizualizma, koji će u krajnjoj tački i biti prepoznat kao kvalitet.

Foto: Privatna arhiva

POVEZANE VESTI