Bitka discipline i motivacije – razumevanje psihologije fitnesa

Tekst: Milena Veselinović

Slike nasmejanih lica, uvežbanih, istreniranih, mišićavih tela, i postignutih ciljeva nas inspirišu, ali iza svakog od tih trenutaka krije se dinamičan sukob dve ključne sile: discipline i motivacije.

Mogu li jedna bez druge, i koja je starija?

Motivacija – varnica koja pokreće

Ona je poput plamena koji nas zapali i gura napred. To je razlog zašto ustajemo ujutru rano da bismo trčali, ili ipak odlazimo u teretanu nakon napornog dana na poslu. Dolazi u različitim oblicima: želja za boljim životom, zdravljem, estetski ciljevi ili jednostavno uživanje u fizičkoj aktivnosti. Ključ uspeha leži u razumevanju sopstvenih pokretačkih sila.

Šta je to što tebe vozi?

Postavljanjem ovakvih pitanja otkrivamo duboke, lične razloge koji mogu pružiti trajnu energiju. Zapitajte se koja je poenta onoga što radite, kao i da li te odluke koje preuzimate na sebe vode bliže cilju. Posebno je značajna, takozvana, intrinzična motivacija, koja nam dolazi iz unutrašnje radosti i osećaja ličnog rasta, a ne zbog spoljašnjih nagrada.

Disciplinom do cilja  

Nije važno koliko sporo se krećeš, sve dok ne staješ.
– Konfučije

Dok impuls da nešto učinimo dolazi i odlazi, ne bi se trebalo oslanjati isključivo na njega, jer ruku na srce, postoje i oni teški dani kada zaista nemamo energije da se izborimo sa svetom oko nas. I to je sasvim u redu. Nije svaki dan isti. Nekada je samo potrebno odmoriti i dati sebi priliku za oporavak, bilo duhovni, ili fizički. Ipak, disciplina je ta koja ostaje kao nepokolebljiv stub. To je svakodnevna praksa koja se oslanja na rutinu i doslednost. Znate onu često citiranu domaću izjavu komentatora, da je u fudbalu važno samo jedno, a da su to dve stvari: red, rad i disciplina. Tako nekako, budući da za razliku od pokretačke snage, disciplina ne zavisi od toga kako se trenutno osećamo – ona se ogleda u našoj odlučnosti da određenu stvar jednostavno i bez odlaganja uradimo.

Sve što želiš je sa druge strane straha 

Motivacija ume da bude snažan podsticaj, ali je prolazna i vrlo promenljiva. Sa druge strane, disciplina je kontantna i omogućava akciju čak i kada želja izostane. Ipak, ove dve stvari ne možemo isključiti, jer se međusobno nadopunjuju. Motivacija je tu da nam da smer, a disciplina obezbeđuje kontinuitet. Primera radi, ako vas motiviše ideja da istrčite maraton, disciplina je ta koja će vas izvesti na stazu čak i u hladnim jutrima, da vežbate i pripremate se za trku. Ove dve sile funkcionišu u ciklusu, motivacija može pokrenuti disciplinu, a disciplina može stvoriti novu motivaciju kroz osećaj postignuća.

Kako primeniti sve?

Za početak, postavite konkretne ciljeve, jer jasni i dostižni ciljevi pružaju osećaj svrhe, i idealno su tlo za rađanje novog podsticaja. Napravite plan koji će vam pomoći da osmislite i sprovedete rutinu u delo. Budite spremni na padove i gubitak volje, i u tim danima oslanjajte se na disciplinu, neka vam ona bude vodilja. Okružite se ljudima koji dele vaše ciljeve i koji vas mogu inspirisati. Slavite male pobede, jer je svaka sitnica korak bliže cilju koji ste zacrtali, i podstiče dalji trud. Ono što radiš danas, može ti poboljšati sutra.

Let’s get down to business

Razumevanje nekih zakonitosti po kojima funkcionišu motivacija i disciplina, mogu pomoći da ih prepoznamo i usmerimo. Da kroz posvećen pristup izgradimo uspešne mehanizme koji će nas dovesti do ostvarenja naših potencijala. Balansiranje ova dva aspekta je važno, kao i prihvatanje da su padovi sastavni deo svakog našeg putovanja.

It always seems impossible until it’s done.
Nelson Mandela

Foto: Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI