Sve što se hteli da znate: Šta je microneedling i da li ga možete uraditi kod kuće?

Tekst: Milena Veselinović

Imam puno poverenje u negu kvalitetnim preparatima, ali pre svega verujem rutini koja svojim kontinuitetom donosi rezultate.

Kada želite da vidite suštinsku promenu, teksturu koja se menja, pore koje se sužavaju, sitne bore koje se povlače, upravo tada microneedling dolazi na scenu. I ne, nije rezervisan samo za stručne ruke u odabranim ordinacijama. Danas, ovaj moćni ritual obnavljanja kože ulazi u naše domove, u rutinu svake žene koja zna da je negovana koža – rezultat znanja, strpljenja i pravilnog izbora.

Šta je zapravo microneedling?

Ovo je tretman koji pomoću finih, kratkih iglica stvara mikropovrede kože, stimulišući proizvodnju kolagena i elastina – dva ključna saveznika u borbi protiv starenja, ožiljaka i neujednačenog tena. Profesionalni tretmani koriste duže iglice (od 0.5 do 2.5 mm), stvarajući dublja mikrooštećenja koja zahtevaju nešto duži oporavak, ali donose vidljive rezultate nakon samo nekoliko nedelja. U kućnim uslovima koristi se uređaj koji se zove dermaroler – alat sličan valjku sa malenim iglicama do 0.3 mm dužine. I u tome je u stvari cela genijalnost procesa – tretman je gotovo bezbolan, minimalno invazivan i dovoljno snažan da pokrene promene. Crvenilo koje se javlja nakon tretmana ne traje danima, za razliku od salonskih intervencija.

Da li je microneedling za vas i kako da ga primenite?

Imajte na umu da ovaj postupak daje rezultate samo kada se radi ispravno i dosledno. Može poboljšati teksturu vaše kože, ublažiti fine linije, smanjiti pore i pomoći vam kod problema hiperpigmentacija. A ono što je možda najprivlačnije, jeste što omogućava vašim serumima i aktivnim sastojcima da prodru dublje. Nakon što odradite postupak microneedling-a na vašem licu, nanesite odabrani serum, hijaluronsku kiselinu, peptidni serum, ali nikako retinol ili aha i bha kiseline koje su previše agresivne.

Microneedling se sprovodi u večernjim tretmanima, kako biste koži ostavili dovoljno vremena da se regeneriše preko noći. Potrebno je da se u narednih 12h ne šminkate, ne izlažete preteranom naporu koji bi izazivao prekomerno znojenje, a SPF je obavezan ako izlazite iz kuće.

Da li je ovo bezbedan tretman i koliko često je potrebno da se radi?

Ako imate osetljivu kožu, sklonu aknama, reaktivnu sa crvenilom, ili rozaceu, ovo verovatno nije idealan tretman za vas, pa ga preskočite. Jesen i rano proleće su preporučljiva godišnja doba za uvođenje microneedling-a, jer sunce nije još agresivno. Da biste videli rezultate potrebno je da radite tretman jednom nedeljno, uveče. Važno je ne preterivati, jer je microneedling više nalik maratonu, a ne sprintu. Rezultati će biti vidljivi nakon izvesnog vremena, ne preko noći. Iako dolaze postepeno, vredni su čekanja. Na tržištu je moguće naći više razlitih dermarolera, među kojima se ističu Beauta Ora Microneedle, BeautyBio GloPro Facial Microneedling Tool, kao i nezaobilazni FaceGym Faceshot Microneedling Device.

Da li lepota mora da boli?

Microneedling nije trend za one koji slepo prate skincare inovacije na društvenim mrežama. Ovo je ritual koji zahteva posvećenost, i namenjen je onima koji žele da razumeju potrebe svoje kože i pruže ono što joj zaista treba. Kada se pravilno koristi, može biti saveznik u podmlađivanju i osvežavanju tena. Nije magični štapić, ali jeste alat koji ako mu pristupite sa znanjem i strpljenjem, može učiniti da vaša koža izgleda kao da je izašla sa profesionalnog tretmana.

Foto: Promo

POVEZANE VESTI