Skincare vodič abeceda – mitovi o retinolu i kako ovaj sastojak transformiše našu kožu

Tekst: Milena Veselinović

Retinol – čarobna reč koja se često dovodi u direktnu vezu sa blistavim tenom, usporavanjem starenja i borbom protiv nesavršenosti kože.

Međutim, iza ovog moćnog saveznika lepote, kriju se brojni mitovi koji zbunjuju i obeshrabruju one koji bi da ga uvrste u svoju rutinu.

Da li je retinol prejak za osetljivu kožu? Može li da se koristi tokom leta? Da li ovaj sastojak ’’istanjuje’’ vašu kožu? Otkrijmo istinu i njegov puni potencijal.

Šta je retinol i kako deluje?

U pitanju je derivat vitamina A, poznat po svojoj sposobnosti da stimuliše obnavljanje ćelija kože i proizvodnju kolagena. Zahvaljujući tim sposobnostima, on pomaže da se bore na licu manje primećuju, ublažavaju se tamne fleke, ujednačava ten i uklanjaju akne. Uz redovnu primenu, koža postaje otpornija na znake starenja, zaglađenija je na dodir i ima bolju teksturu.

Kako uvesti retinol u negu?  

Long story short – postepeno i polako. Ovo je vrlo moćan sasatojak, i on je predviđen uvek za večernju rutinu. Na čisto i suvo lice, tačkasto se nanosi mala količina i tanak sloj proizvoda sa retinolom. Ako osoba ima osetljivu kožu, dermatolozi savetuju ’’sendvič tehniku’’. Prvo očistite lice, pa stavite neki hidratantni serum, zatim retinol, pa kad se upije nakon dvadesetak minuta i vašu kremu. Početnici bi trebalo da biraju proizvode sa nižom koncentracijom retinola (0.1%-0.3%) i da ga koriste svako treće veče tokom prve 2 nedelje, kako bi se koža privikla. Zatim menjate tempo na svako drugo veče naredne dve nedelje, čime koristite proizvod češće, a posle trideset dana koristite ga svake večeri. Naravno, ukoliko se pojave iritacije, proredite upotrebu i pratite stanje. Danju je obavezno koristiti SPF kremu, jer retinol utiče na povećanje fotosenzitivnosti kože, pa postoji mogućnost od pojave fleka i hiperpigmentacija.

Mitovi o retinolu – šta je istina, a šta ne?

  1. Retinol tanji kožu: Naprotiv! On je zapravo zadebljava, jer stimuliše proizvodnju kolagena, čineći kožu jačom i otpornijom.
  2. Retinol se ne sme koristiti leti – može se koristiti tokom cele godine, ali uz oprez i upotrebu SPF-a. Svakako, ako ste početnik, možete preskočiti upotrebu ovog sastojka u letnjoj sezoni.
  3. Nije za osetljivu kožu – uz pravilnu upotrebu i prilagođene formule, čak i najosetljivija koža može ga korisititi.
  4. Rezultati su brzi – naprotiv! Retinol zahteva strpljenje, pažnju, upornost i disciplinu. Prvi rezultati vidljivi su tek 8-12 nedelja nakon početka upotrebe, dok dugoročne promene zahtevaju doslednost.
  5. Retinol se ne sme kombinovati sa vitaminom C – delimično tačno. Ako retinol koristite redovno već mesec dana, možete bez problema uvesti vitamin C u rutinu. Retinol bi trebalo da bude deo noćne nege, a vitamin C jutarnje.

Ko sve može da koristi retinol, i koje su moguće neželjene reakcije

Retinol nije rezervisan samo za stariju populaciju. Već nakon dvadeset i pete godine može da se uvede u skincare rutinu, jer može pomoći prevenciju starenja. Jedino trudnice i dojilje ne bi trebalo da koriste proizvode na bazi retinola. Kao i kod svakog sastojka, i kod retinola su moguće neprijatne reakcije, najčešće su to suvoća, iritacija, crvenilo, peckanje. Slobodno možete da izbegavate da ga nanosite direktno oko nosa, usana i očiju, osim ako nisu u pitanju kreme predviđene za okoloočno područje.

Bez sumnje, jedan od najefikasnijih saveznika za blistav i zdrav ten, retinol zahteva poseban pristup i doslednu primenu u nezi. Mitovi koji ga okružuju, odvraćaju od njegove češće upotrebe i umanjuju mu popularnost, ali uz odgovarajuće smernice, savetovanje sa dermatologom, retinol može značajno doprineti lepoti vaše kože. Da li ste spremni da mu date šansu?

Foto: Promo, Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI