Kinematografijom decenijama dominiraju muška imena, ali svaka nova generacija rediteljki koja se pojavi dokazuje da su talentom, vizijom i hrabrošću dorasle izazovu, i u stanju da izmene pravila igre.
Ovog Dana žena, slavimo upravo njih – žene koje su svojim filmovima obeležile epohu i inspirisale publiku.

Greta Gerwig – Barbie i Little Women
Ona je postala sinonim za sofisticirano pripovedanje sa dodirom modernog feminizma. Barbie (2023) je film koji je prerastao granice pop-kulture i postao globalni pokret. Margot Robbie i Ryan Gosling briljirali su u ovoj duhovitoj priči, ali i promišljenoj dekonstrukciji rodnih uloga. Gerwig je sa filmom Little Women (2019) pokazala sposobnost da klasične priče osveži modernom perspektivom. Sa Saoirse Ronan, Florence Pugh i Timothee Chalametom u glavnim ulogama, ovaj film donosi snagu, emociju i bezvremensku priču o sestrinstvu.
Mary Harron – American Psycho
Nekada je potrebno puno hrabrosti da se priča prenese na pravi način. Mary Harron je 2000. godine režirala ovaj film, koji je postao kultni fenomen. Christian Bale u ulozi sociopate Patricka Batemana donosi jezivu, ali istovremeno satiričnu studiju o muškoj brutalnosti i opsesiji. Harron je iz ženske perspektive, uspela da uhvati suštinu grotesknog sveta u kojem moćni muškarci vladaju bez posledica.

Sofia Coppola – Lost in Translation
Kada je Sofia 2003. predstavila ovaj naslov, nije slutila da je napravila film koji će postati klasik. Intimna priča o usamljenosti i neverovatnim vezama koje stvorimo u prolazu, sa Billom Murrayem i Scarlett Johansson, osvojila je Oskara za najbolji scenario i postala simbol prefinjene filmske atmosfere i suptilnih emocija. Coppola je pokazala da žena može biti vrhunski autor sa izuzetnim osećajem.
Patty Jenkins – Monster
Ovo je ostvarenje bilo prekretnica u karijeri Patty Jenkinks, ali i Charlize Theron, koja je za ulogu serijske ubice osvojila Oskara. Jenkins je uspela da priču o ženi na marginama društva ispriča sa empatijom, ali bez romantizacije. Snimila je film koji je sirov, bolan, i kompleksan, i koji pokazuje da ženske priče mogu biti podjednako moćne kao i one koje su godinama dominirale velikim platnom.

Olivia Wilde – Don’t Worry Darling
Ova glumica se rediteljskom ulogom upustila u svet psihološkog trilera. U glavnim ulogama su popularni muzičar Harry Styles i Florence Pugh, a film donosi spektakularnu, ali zastrašujuću priču o distopijskom idealu. Iako je film izazvao polemike, Wilde je pokazala da se ne plaši da eksperimentiše i iznese provokativne teme o kontroli, rodnim ulogama i modernim problemima društva koje je izloženo korupciji i urušenom sistemu.
Susanne Bier – Bird Box
Danska rediteljka je stvorila film koji je izazvao globalnu senzaciju. Sanda Bullock u ulozi majke koja preživljava u postapokaliptičnom svetu gde je vizuelna percepcija smrtonosna, donela je snažan performans. Bier je od ranije poznata po svojim intenzivnim, emocionalnim dramama, ali je ovim filmom demontrirala da može da dominira i u horor triler žanru.

Amy Heckerling – Clueless
Ovo je nešto starije ostvarenje u poređenju sa prethodnim navedenim, i dolazi iz 1995. godine. Amy je uzela klasičnu priču Jane Austen i prenela je u svet Beverly Hillsa iz ’90-ih godina. Sa Alicijom Silverstone kao Cher, ovaj film postao je kultni modni i generacijski fenomen, ali i priča o sazrevanju, prijateljstvu i važnim lekcijama. Heckerling je dokazala da romantične komedije ne moraju biti plitke.
Celine Song – Past Lives
Kanadska režiserka je debitovala ovim filmom i oduševila publiku i kritiku. Ova intimna priča o ljubavi, sudbini, i izborima prati junake koji su se nekada voleli, a ponovo se sreću kao odrasli. Tada se suočavaju sa neizgovorenim emocijama. Dirljivi performansi Grete Lee i Teoa Yooa, učinili su ovaj film maestralnim, a Past Lives je sigurno ostavio traga u svetskoj kinematografiji, zahvaljujući talentovanoj režiji Celine Song.