Kada govorimo o dizajnu, inovacije ne moraju da leže samo u estetici, već i u materijalima, funkcionalnosti i konceptualnom istraživanju koje stoji iza svakog dela.
U tom kontekstu, japanski Studio Yumakano zauzima posebno mesto na globalnoj sceni, pomerajući granice percepcije materijala, dok istovremeno istražuje neočekivane estetske vrednosti.


Eksperimentalni pristup dizajnu
Studio Yumakano osnovao je 2012. dizajner i kreativni direktor Yuma Kano, sa idejom da taj projekat bude sinteza eksperimenata, inovacije i promišljenog istraživanja materijala. Rad nije ograničen na jednu oblast – on se kreće od dizajna proizvoda i enterijera, do razvoja potpuno novih materijala. Da, materijala. Ova multidisciplinarnost dolazi do izražaja kroz projekte koji redefinišu poimanje prirodnih procesa i njihove upotrebe u modernom dizajnu.

Rđa kao umetnički izraz – ’’Rust Harvest’’
Jedan od najpoznatijih projekata ovog studija je kolekcija ’’Rust Harvest’’ koja je uspela svojim pristupom da transformiše proces oksidacije materijala (dobijanja rđe), u vizuelno intrigantan dizajnerski element. Iako se u svetu rđa inače percipira kao propadanje, Yumakano studio je promenio narativ i dodelio joj ulogu alata kreativnog izraza. Kroz pažljivo razvijenu tehniku, oksidacija se prenosi na akrilnu smolu, i u tom procesu se stvaraju nepredvidive šare koje podsećaju na teksture nepoznatih planeta. Komadi iz kolekcije, stolovi, police, stolice imaju gotovo skulpturalan karakter, spajajući industrijske materijale sa poetskim narativom vremena i prirodnog toka promena. I tu, na dodiru neobične umetnosti oslikava se suština Yumakano filozofije – pronaći vrednost i smisao u onome što drugi doživljavaju kao nepoželjno.


Japanski senzibilitet sa globalnim uticajem
Inovacije ovog studija osvajaju godinama svetske dizajnerske manifestacije poput Salone del Mobile u Milanu, kao i Maison & Objet u Parizu, a radovi su nagrađivani prestižnim priznanjima. Pored rada sa metalima, Yumakano ne preza i od upotrebe drveta. Projekat ’’ForestBank’’ donosi revolucionarni pristup reciklaži drveta i šumskih materijala. Umesto da se oslanja na drvo kao sirov materijal, Kano je osmislio kako da u dizajn implementira lišće, koru, seme i zemlju, kreirajući tako potpuno novi kompozit koji se oslanja vizuelno na estetiku teraca. Ove unikatne i neponovljive površine pričaju o samoj prirodi, i predstavljaju još jednu dimenziju nepredvidivosti koja je uvek dobrodošla u oblasti dizajna enterijera.
Ova laboratorija za eksperimentisanje sa percepcijom materijala mesto je na kojem se istražuje lepota neočekivanog i gde se preispituju granice tradicionalnog dizajna. Yumakano projekti su funkcionalni, ali pre svega, konceptualni i postavljaju pitanje: šta sve može biti dizajn ako mu pristupimo bez predrasuda?