Moda je odavno prevazišla tradicionalne okvire, i prerasla u rang moćnog narativa vremena, emocija i identiteta.
Trenutno, širom sveta, neka od najuticajnijih imena modnog sveta i umetnosti okupljena su u impresivnim postavkama koje ne slave samo estetiku, već ispituju granice između tela, tehnologije, nasleđa. Od istorijskog dijaloga mode i umetnosti u Luvru, do digitalne introspekcije u Tokiju, izdvojili smo izložbe koje trenutno oblikuju globalnu modnu misao.

Pariz – David Hockney u Fondaciji Louis Vuitton
U impresivnoj retrospektivi jednog od najcenjenijih umetnika savremene epohe, David Hockney zauzima čitav prostor Fondacije LV. Više od 400 radova nastalih tokom 70 godina stvaranja, uz poseban fokus na poslednje dve decenije, prikazuju Hockneyevu posvećenost prirodi, boji i ljudskoj percepciji. Izložba se ne prikazuje hronološki, već kao dijalog između epoha, a možete je pogledati u periodu do 31. avgusta.
Tokio – Prada spaja film i video igre
Šta se desi kada se susretnu vizije Nicolasa Winding Refna i Hidea Kojime? Dobijemo ’’Satellites’’ multimedijalnu izložbu koja briše granice između interaktivnog narativa i filma. Konceptualno i vizuelno provokativna, postavka istražuje komunikaciju kroz ekrane, i digitalne kodove. Posetioce poziva da promisle o sopstvenom odnosu prema stvarnosti u doba modernih tehnologija. Izložba će trajati do 25. avgusta.


Seul – Dior snovi koji i dalje traju
Nakon Pariza, Londona, Njujorka i Tokija, kultna izložba o nastanku kuće Dior stiže u Seul. Ova raskošna postavka prikazuje ključne haute couture kreacije, parfemske bočice, umetničke predmete, kao i radove korejskih umetnika reinterpretiranih kroz Dior estetiku. U središtu su cvetni motivi, ženstvenost, kao i snaga izraza. Izložba se može pogledati do 13. jula.
Pariz – dijalog umetnosti i mode u Luvru
Moda i umetnost nikada nisu bile bliže – u monumentalnom okruženju Luvra, više od 100 komada odeće i aksesoara prikazuju kako su pojedini dizajneri pronalazili inspiraciju u različitim istorijskim epohama. Radovi Balenciage, Iris van Herpen, i drugih velikana vode nas kroz vreme, stvarajući posebnu atmosferu na izuzetnom mestu. Izložba će trajati do 28. oktobra.


Njujork – Metropoliten istražuje crni dendi stil
Jedna od najznačajnijih izložbi godine, ’’Superfine’’, istražuje istorijski i politički značaj stilizacije crnog dendija – od 18. veka pa do danas. U postavci koja koristi odeću, fotografije, film, umetničke objekte, gostujuća kustoskinhja Monica L. Miller prikazuje kako su odeća i stil korišćeni kao sredstva izražavanja otpora, ponosa i identiteta. Postavka će biti aktuelna do 26. oktobra.
Japan – moda kao ogledalo emocija
Kroz konceptualni pristup emocijama koje nas pokreću da nosimo ono što biramo, Kyoto Costume Institute predstavlja izložbu koja slavi modnu introspekciju. Uz radove velikana Alexandera McQueena, Rei Kawakubo, Tom Forda i Helmut Langa, postavka se bavi pitanjima kako moda postaje instrument izražavanja ljubavi i čežnje. U fokusu nije samo odeća, već i odnos između tela, želje i samospoznaje. Izložba će biti otvorena za posetioce do 22. juna.
