Kako bi izgledala vožnja na površini Marsa?
Možemo li svojim skakanjem napraviti zemljotres? Kako nastaje vetar? Da li robot može da se igra? Na ovo i još mnoga druga pitanja odgovor možete potražiti upravo u Palati nauke koja je nedavno otvorena u Beogradu. Srbija je konačno dobila mesto posvećeno naučnoj imaginaciji, radoznalosti i istraživanju. Ova grandiozna zgrada u ulici Kralja Milana 11, je vizija pretočena u stvarnost, mesto gde nauka postaje iskustvo, a tehnologija svakodnevica.

Od putovanja kroz svemir, do susreta sa dinosaurusima
Palata nauke predstavlja drugačiju dimenziju pristupa učenju, istraživanju i razumevanju sveta koji nas okružuje. Ona nije zamišljena kao muzej kroz koji ćete se prošetati u tišini, već kao dinamičan prostor koji komunicira sa posetiocem i poziva ga na istraživanje. Na više od 5.500 kvadratnih metara, postavka vodi kroz tematski osmišljene celine, koje su u isto vreme vrlo edukativne i zabavne. Zamislite da posmatrate kako nastaje vetar, ili da se vozite na površini Marsa. Da se licem u lice susretnete sa dinosaurusom, ili da vam se u planetarijumu svemir prostire pred očima u bojama koje ste do sad viđali samo u mašti.


VR, roboti i gejming – tehnologija u funkciji učenja
Ovde vas očekuju virtuelna stvarnost, dečji naučni kutak, veštačka inteligencija, gejming zone, i interaktivni eksponati. Na samom ulazu smešten je i najveći interaktivni globus u Evropi koji emituje više od 500 projekcija oslanjajući se na NASA bazu podataka. Prva gostujuća izložba posvećena je ajkulama, i možete je otkriti do juna. Odigrajte iks oks sa robotom, ili saznajte može li robot imitirati vašu mimiku lica. Većina eksponata ovde je interaktivno, podstiče vas da se uključite, pipnete, poskočite i oslušnete, i naročito su zanimljivi najmlađim posetiocima. Upoznajte naučnike sa ovih prostora koji su promenili svet svojim otkrićima. Nikola Tesla, Mihajlo Pupin i Milutin Milanković kroz zanimljive narative vode posetioce putem svoje kreativnosti. Sklopljeno je i važno partnerstvo sa Elektrotehničkim fakultetom što će doprineti pomeranju granica i stvaranju mostova između nauke, obrazovanja, kao i implementiranje modernih dostignuća u svakodnevni život. Za te poduhvate je predviđeno 20 moderno opremljenih naučnih laboratorija, u kojima će se obavljati naučni projekti.
Palata nauke je otvorena svim danima, izuzev ponedeljka, a svoje ulaznice možete naručiti i online na njihovom sajtu.