More, sunce i nemir u grudima – šta je to sunxiety?

Tekst: Milena Veselinović

Zamislite sledeću scenu: lepršava marama u kosi, zvuk talasa koji briše misli, a vi umesto osmeha na licu, osećate neobjašnjivu nelagodu, pa čak i teskobu.

Ne zato što ste zaboravili nešto da ponesete, već zato što sunce, simbol bezbrižnosti i odmora, odjednom počinje da izaziva zebnju. Ako vam je poznat ovaj scenario, možda i vi osećate nešto sa čime se danas susrećemo sve češće, naročito među informisanim savesnim i preodgovornim ljubiteljima lepote – reče je o anksioznosti izazvanoj suncem.

Kada sunce prestane da nam stavlja osmeh na lice, a izaziva pretnju

Sunxiety je noviji izraz, ali osećaj koji opisuje daleko je poznatiji. Teskoba izazvana izlaganjem suncu. I dok smo nekada nanosile zaštitni faktor kao poslednji korak rutine, sada se taj čin pretvara u ritual opsesivne prevencije. Mineralni ili hemijski? SPF 30 ili SPF 50? Da li sam nanela dovoljno? Kada sam poslednji put namazala kremu? I dok popunjavamo kozmetičke torbe arsenalom krema, sprejeva i stikova, mnoge od nas zaboravljaju da u toj opsesiji više nije ostalo mesta za uživanje. Neka istraživanja pokazala su da čak 38% ispitanika nikada ne može u potpunosti da se opusti na suncu, iako vole boravak napolju. Više od 60% ispitanika lako izgori, a 41% izražava ozbiljnu zabrinutost za zdravlje svoje kože. Drugim rečima – sunce smo počeli da posmatramo kao neprijatelja. I dok dermatolozi upozoravaju na rast broja slučajeva melanoma, naročito među ljudima u 30-im i 40-im godinama, ova vrsta zabrinutosti nije bez osnova. Ali kada prevencija preraste u ozbiljnu paralizu, granica između zdravog opreza i preterane anksioznosti postaje zamagljena.

Kada zaštita preraste u opsesiju

Priznajem, i sama sam iskusila sunxiety. Osećaj krivice ako kojim slučajem izađem napolju, a zaboravim da nanesem kremu. Odmah razmišljam jesam li izazvala nastanak nekih novih pegica na koži. Google pretrage znaju da mi hrane strah, a ispod želje za negom, često se krije potreba za kontrolom. Osećaj da ako već ne možemo da pobegnemo od starenja, a ono makar da ga usporimo, da dokažemo sebi da radimo sve kako treba. A iskreno, to ’’kako treba’’ ume da bude jako iscrpljujuće. Gde je granica i kako je pronaći? Sunce ume biti opasno, ali bez sunčevih zraka ne bismo sintetisali vitamin D, ne bismo osećali taj trenutni nalet energije i zadovoljstva. Postoji način da se zaštitimo, ali i da uživamo. Dermatolozi savetuju izlaganje suncu u ranim jutarnjim satima, kao i kasnim popodnevnim. Obavezna je zaštita sa SPF 50, kapa sa širokim obodom, naočare, lagana odeća, i najvažnije – zdrava doza razuma. Nema potrebe da dan na plaži pretvorimo u paranoju.

Sunxiety nije hir, niti modni trend u svetu zdravlja – već realan odgovor na svet u kojem su rizici neprestano izloženi reflektorima. Ali kao i sve u svetu lepote, balans je ključ. Sunce nije nešto što bi trebalo izbegavati po svaku cenu, već element koji bi trebalo upoznati, razumeti i poštovati.

Foto: Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI