Moćni Woz i njegov neverovatni život – priča o geniju koji je izmislio budućnost, pa odlučio da je podeli sa svetom

Tekst: Marija Mladenović

Verovatno će mnogi od vas kada izgovorimo Apple pomisliti prvo na Steve Jobsa. Ali iza tehnološke revolucije koja je promenila svet, postojao je i drugi Steve – onaj tiši, nenametljiv, ali podjednako važan.

Steve Wozniak, poznatiji kao Woz, nije samo čovek koji je konstruisao prve Apple računare, nego je oličenje ideje da genijalnost može biti zabavna, a tehnologija humana.

Računarski čarobnjak – iz garaže

Nije šala, budući da je Woz zajedno sa Jobsom, u jednoj skromnoj garaži 1976. započeo svoj tehnološki uspon. Kao da je bilo predodređeno da će činiti velike stvari, budući da je već sa 13 godina sklapao svoj prvi računar. Na fakultetu u Berkliju postaje poznat po svojim nesvakidašnjim elektronskim projektima i duhovitim nestašlucima. Dok je Jobs bio govornik i vizionar, Woz je bio um – inženjerska snaga koja je dizajnirala Apple i čuveni Apple II, koji je uveo svet u eru personalnih računara. Apple II je bio tada prava mašina – kolor grafika, integrisana tastatura, zvučnici, floppy disk, sve ono što su tadašnji konkurenti mogli samo da sanjaju. I sve to zahvaljujući mladom umu koji je verovao da bi trebalo da računari budu dostupni svima – ne samo inženjerima i korporacijama.

Nesalomiva radoznalost i filantropija

Nakon što se povukao iz kompanije, Woz nije stao. Pokrenuo je kompaniju CL9, koja je razvila prvi univerzalni daljinski upravljač. Kasnije je osnovao i Wheels od Zeus, firmu posvećenu GPS tehnologiji, zatim i Woz U, platformu za obrazovanje u oblasti tehnologije. Učestvuje i u najnovijim blockchain projektima, dok istovremeno poziva na etički oprez u razvoju veštačke inteligencije. Ali Wozniak je znatno više od tehnološkog pionira. On je i učitelj – radio je kao nastavnik u osnovnim školama, zalagao se za praktično učenje i mnogim školama donirao opremu onda kada nisu mogli da je priušte. Njegova je misija oduvek bila jasna – omogućiti svima da uče i stvaraju, bez obzira na to odakle su.

Ekscentričan a uvek svoj, Wozniakov život nije tipična priča o milijarderu iz Silikonske doline. Preživeo je svojevremeno avionsku nesreću, nakon koje je izgubio pamćenje. Povratio ga je igrajući igrice na Apple II računaru. Pojavljivao se u serijama, pisao za magazine pod pseudonimom, bio je počasni govornik na Berkliju, a njegovi govori uvek su bili puni duha, empatije i nepretenciozne mudrosti.

Retko koji inovator ostane dosledan sebi u eri hiperbrzog uspeha i korporativne gladi. Woz jeste. Iako je mogao da ostane u centru Apple imperije, odlučio je da svoj život posveti inspiraciji drugih. Kako sam kaže ’’Najvažnije je inspirisati ljude da budu veliki u onome što žele da rade’’. Upravo je to suština njegove filozofije – ne samo da je stvorio tehnologiju koja nas povezuje, već i viziju sveta u kojem svako ima pravo na svoju šansu.

Foto: Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI