- Umetnost
Maxxi: Hram savremene umetnosti koji oblikuje budućnost kreativne scene Rima
Među klasičnim fasadama i istorijskim zdanjima Rima, uzdiže se arhitektonsko čudo koje privlači sve ljubitelje modernizma i inovacija – muzej MAXXI.
Ovo remek-delo savremene umenosti i arhitekture rad je vizionarke Zahe Hadid, jedne od najvažnijih arhitektkinja našeg vremena.
Sa svojih 27 hiljada kvadratnih metara, MAXXI nije samo muzej, to je prostor posvećen kreativnom eksperimentisanju, gde se granice arhitekture brišu, otvarajući vrata budućnosti.
Prostor koji inspiriše istraživanje
Sam koncept muzeja oblikovan je sa idejom da posetiocima pruži dinamično iskustvo. Umesto uobičajenih hodnika i zatvorenih prostorija koji sugerišu monotoniju, Zaha Hadid je stvorila fluidne prostore sa interesantnim formama koje posetioce vode na put istraživanja. Ogromne betonske grede, stakleni krovovi i stepeništa doprinose osećaju neprekidnog toka, dok prirodna svetlost, filtrirana kroz prozore, unosi posebnu atmosferu u galerije.
Muzej je podeljen na dva glavna sektora – MAXXI Art i MAXXI Architecture. On je prvi nacionalni muzej u Italiji koji je posvećen savremenoj umetnosti i arhitekturi. Pored stalnih postavki koje ovde možete uvek istražiti, muzej organizuje i brojne gostujuće izložbe, performanse, radionice, i konferencije.
Kolekcije
MAXXI Art se može pohvaliti kolekcijom koja obuhvata preko 300 umetničkih dela, među kojima i dela velikana Aligijera Boetija, Franciska Klementea i Gerharda Rihtera. Skulpture, video instalacije, fotografije iz perioda 1970. godina oslikavaju danas bogatstvo i raznovrsnost savremene umetnosti. Sa druge strane, MAXXI Architecure čuva bogatu arhivu od preko 50 hiljada crteža i modela koji dokumentuju radove velikana italijanske arhitekture, poput Karla Scarpe i Pjera Luigija Nervija. Fotografska kolekcija sadrži radove više od 60 umetnika, uključujući i Leticiju Batalju i Gabrijelea Bazilika.
Rim je grad poznat po svojoj slavnoj prošlosti, ali MAXXI muzej je prozor u budućnost, koji ne samo da slavi savremenu umetnost, već redefiniše i način na koji doživljavamo kulturu.
Foto: Pinterest