Kako da čitanje postane nezaobilazni deo vašeg dana? Vodič za razvijanje najlepše navike u vremenu brzine i skrolovanja

Tekst: Marija Mladenović

Zamislite sledeću scenu: jutarnja kafa još uvek miriše, tišina stana još nije narušena notifikacijama, a u vašim rukama je knjiga.

Ne ekran telefona, ne mejl koji čeka odgovor, ne laptop. Knjiga. Možda baš u tom trenutku dok prelazite pogledom prvu stranicu, započinje najlepša rutina vašeg dana. Ako vam slika deluje daleka, ne brinite – čitanje nije rezervisano za knjiške moljce, i opsesivne kolekcionare naslova. Ono je veština, zadovoljstvo, potreba. A najbolja vest je da nikada nije kasno da čitanje postane deo vaše svakodnevice.

Odbacite mitove koji vas koče

Prvi korak je da ostavite sve izgovore po strani. Niste zakasnili. Ne morate da volite klasike. Niko ne meri brzinu vašeg čitanja. I da – audio knjige se računaju. Ako vam je neko rekao da se ništa ne može naučiti iz fikcije, neka pročita bar jednu priču Elene Ferante ili Harukija Murakamija. Jer knjige nisu predavanja – one su prozori u neke nove svetove. U tuđe živote, emocije, i upravo zbog toga nas menjaju.

Počnite malim koracima: Ne morate krenuti od ’’Rata i mira’’. Počnite od knjige koja vas zaista zanima, makar to bio ljubavni roman, triler ili čak tinejdžerska fantastika. Bitno je da vam drži pažnju. Ako vam neka knjiga ne prija – odložite je bez griže savesti. Vi ne polažete ispite ovde. Vi birate svoju priču.

Pronađite svoj format: Volite miris stranica? Uživajte u klasičnim izdanjima. Više vam prija da čitate pred spavanje bez upaljenog svetla? E-reader je vaš saveznik. Nema vremena za sedenje? Audioknjige će vas pratiti dok vozite, kuvate ili šetate. Format nije važan – važno je da čitate.

Pretvorite čitanje u ritual: Čitanje ne mora biti aktivnost odvojenog vremena, već deo postojećih rutina. Zamenite jedno večernje skrolovanje poglavljem nove knjige. Uvedite 15 minuta čitanja uz jutarnju kafu. Nosite knjigu (ili Kindle) u torbi – uvek postoji neki trenutak dok čekate nešto. I znajte – nije nužno da pročitate 50 knjiga godišnje da biste se osećali da ste uspeli. Dovoljna je jedna, ako vas dotakne.

Birajte knjige koje vas vuku da ih čitate: Ako niste sigurni odakle da počnete, evo nekoliko predloga koji vas mogu uvući u svet čitanja. Harry Potter, za beg iz svakodnevice, Hunger Gamers – za dinamičnu, napetu radnju, Atomske navike – za one koji žele da menjaju život korak po korak. Bitno je samo jedno, da čitate ono što vam prija.

Digitalni alati kao podrška

Aplikacije poput Goodreads-a, Storygraph-a ili Libby-ja pomažu vam da pratite šta ste pročitali, pronađete preporuke ili čitate besplatno. Na sajtovima poput Zlibrary možete naći i najnovije naslove, u pdf-u, ili za Kindle.

Obezbedite sebi prostor i vreme

Odvojite kutak u stanu – udobnu fotelju, lampu, omiljeno ćebe. Isključite notifikacije. Čitanje ne zahteva neke posebne pripreme, već vašu iskrenu nameru. Kada ga tretirate kao vredno vreme za sebe, ono to i postaje. Nemojte se kriviti ako čitate sporo, ili ako preskočite dan. Ili ako iznova čitate nešto što ste već prešli (ta sam), ili ako vam pažnja luta. Čitanje je kao razgovor – ponekad će vam biti potrebna tišina, ponekad koncentracija, a ponekad samo vreme. Ali ako mu date priliku, ono će vam uzvratiti više nego što možete da zamislite.

Čitanje od vas ne zahteva da se promenite. Ono vas poziva da se setite ko ste. Knjige su jedina mesta u današnjem digitalnom svetu gde vreme sporije teče i u kojem rečenice mogu da vas pronađu. Ne morate sve znati, ni sve razumeti – dovoljno je da otvorite prvu stranicu. Svaka navika počinje izborom. I svaki dan može da bude onaj pravi da sebi poklonite novu priču.

Foto: Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI