Ikona britanske moderne arhitekture kroz viziju Patrick Gwynne-a – Homewood

Tekst: Milena Veselinović

Elegantne bele linije, beli zidovi i prostrane staklene površine, koje istovremeno čuvaju duh tradicionalne engleske vile – ova kuća koju je 1938. projektovao Patrick Gwynne, ostavlja bez daha.

Skrivena među zelenilom Esher Common-a, ovo je jedna od najznačajnijih modernističkih građevina Britanije, poznatija kao Homewood.

Inovativni dizajn oslikava spoj Le Corbusierovih principa, i prepoznatljive tradicionalne britanske estetike, što je učinilo Homewood ne samo arhitektonskim remek-delom, već i simbolom modernističke vizionarske arhitekture.

Homewood se nalazi u Esheru, gradiću u Surreyu, koji je poznat po zelenim površinama i ruralnom šarmu. Ovaj deo Engleske privlači ljubitelje prirode i dizajna, a sama kuća okružena bujnim zelenilom, deluje kao pravo utočište daleko od gradske vreve.

Vizija Patricky Gwynne-a

Tada izuezetno mlad, imao je svega 24 godine, Patrick je osmislio Homewood kao zamenu za porodičnu viktorijansku kuću koja je bila preblizu glavnog puta. Kuća je podignuta na visokim pilotis betonskim stubovima, čime je omogućeno da se glavne prostorije izdignu iznad tla. Ova odluka je omogućila bolju povezanost sa prirodom i prostranim vrtovima oko kuće, a Gwynne je stvorio prostor koji prkosi vremenu – besprekorno jednostavan, ali bogat u detaljima. Središnji deo kuće zauzima spektakularno spiralno stepenište, osvetljeno odozdo i ukrašeno neobičnim lusterom. Enterijer je prožet minimalističkim stilom, a svaki komad se uklapa u kriterijume funkcionalnosti i zavodljive estetike.

Unutrašnjost i dizajn

Ulazak u Homewood je vizionarski teleport, posetioca dočekuju zidovi od staklenih blokova koji propuštaju svetlost u svaki kutak. Sve prostorije reflektuju Gwynneovu posvećenost detaljima, od radne sobe koja je primarno bila namenjena njegovom ocu, pa do prostrane dnevne sobe koja je dizajnirana da bude savršeno mesto okupljanja. Posebnu pažnju privlači sprung maple pod, namenjen za ples, sa skrivenim barom koji se može po potrebi rasklopiti. Trpezarija je još jedan primer Gwynneove inventivnosti – okrugli sto, ugrađeno osvetljenje, arhitekta je puno pažnje posvećivao svakom detalju koji boravak u kući može učiniti prijatnijim. Kao veliki ljubitelj prirode, osmislio je 6 hektara imanja i vrt pun sezonskih biljaka. Staza vodi kroz različite delove dvorišta, tu su tuneli rododendrona, tajni plavi i beli vrt prepuni ruža.

Patrick je decenijama živeo u Homewood-u, ali je odlučio da svoje vlasništvo prenese na Nacionalni fond (National Trust), pod uslovom da kuća ostane u upotrebi kao privatni dom. Danas je Homewood i dalje u upotrebi, a dostupne su i javne ture i obilasci.

Na ovom impresivnom mestu sreću se estetika, priroda i vrhunska funkcionalnost, idealno uklopljeni u vizionarsku prirodu tvorca Homewood-a. Arhitektonsko čudo, ali i svedočanstvo o tome kako ideje mogu promeniti način na koji doživljavamo svet oko sebe – talenat i umeće Patricka Gwynnea, oslikani su u njegovom dizajnu i služiće za primer generacijama koje dolaze.

Foto: avantiarchitects.co.uk

POVEZANE VESTI