- Trendovi
Grandž – povratak kontroverzne esetetike koja je vladala tokom ’90-ih
Jedno vreme je to bila estetika koja se činila kao pobuna protiv modnih pravila i normi, nešto nalik stilskoj revoluciji kojoj su pojedinci svedočili u prošlom veku.
Grandž, kontroverzni spoj muzike, mode i ideologije, ušao je u mainstream tokom ’90-ih godina, ostavljajući neizbrisivi trag na kulturu i društvo. Danas, decenijama kasnije, ovaj neuredan i opušten izgled vraća se na velika vrata, osvajajući modne piste i uličnu modu.
Grandž je…
Modni kritičari rekli bi i više od modnog trenda – to je subkultura, način života i stav. Nastao je u Sijetlu krajem osamdesetih godina, kao muzički pravac koji je spajao elemente metala i panka, i tad je označavao izraz apatije generacije prema kapitalizmu i konvencionalnom društvenom poretku. Njegov zvuk bio je sirov, distorziran i autentičan, baš kao i estetika koja ga je pratila. Inspiracija za odevanje dolazila je iz svakodnevnih trift-shop komada – flanelskih košulja, širokih farmerki, iznošenih majica sa natpisima i aplikacijama, i military čizama.
Grandž kao modni pokret
Ono što je počelo kao alternativna estetika ubrzo je privuklo pažnju kreatora i stilista. Ikone poput Kurta Kobejna i Nirvane, zajedno sa Kortni Lav, popularizovale su ovaj messy izgled, dok su glumice Vinone Rajder i Dru Barimor prenosile grandž na crvene tepihe. Kombinovanje nespojivih materijala, preterivanje sa slojevima i upotreba čipkanih detalja, somota – sve je to činilo grandž prepoznatljivim, izazivavši puno kontroverze u modnom svetu. Marc Jacobs je 1993. predstavio svoju kolekciju inspirisanu grandžom za Perry Ellis, što mu je donelo otkaz, ali i status ikone subverzivne mode. Njegovi modeli nosili su flanelske košulje, cvetne haljine, i čizme, spojivši tako estetiku ulice i prefinjenije modne komade.
Sve kontroverze grandža
On je bio izazov establišmentu, od svojih početaka, pa do sada – negirajući trendove i potrošačku kulturu. Njegova estetika je bila nešto nalik anti-modi, svojevrsnom haosu sa stilom. Odnos prema modi bio je sveden na minimum, uz poruku da autentičnost nije u brendovima, već u ličnom izrazu.
Moderni povratak ovog nekada aktuelnog trenda, donosi sofisticiranu interpretaciju klasičnih elemenata. Današnji dizajneri iz Diesel, Marina Sierra, Givenchy koriste distressing tehnike i unapređuju originalne siluete.
Simbol pobune, slobode i individualnosti, povratak grandža ne znači samo dolazak estetike devedesetih, već i dokaz da autentičnost ne izlazi iz trendova. Kao što je nekad saplitao fashiona pravila, i danas nas podseća da je moda lepša kada je lična, slobodna i nesavršena sa namerom.
Foto: Pinterest Arhiva