Imao je glas kojim je mogao obojiti emocije u bilo koju nijansu, i ime koje prevazilazi granice vremena i prostora.
Njegova pojava nije pripadala samo jednog eri, već je ostala zauvek ugravirana u kolektivnu svest. Stil kojim se oblačio je postao esencijalni deo muške elegancije, a život koji je vodio više je ličio na scenario za film Martina Skorsezea, nego na običnu biografiju.


Sa jedne strane, bio je oličenje američkog sna – dečko iz Hobokena koji je svojim talentom i šarmom osvojio svet, prodao je više od 150 miliona albuma i redefinisao kako zvuči i izgleda uspeh. Sa druge strane, životna priča Frenka Sinatre obojena je skandalima, mafijaškim vezama koje je oduvek negirao, burnim ljubavima i političkim intrigama. FBI ga je pratio decenijama, bio je miljenik i najmoćnijih ljudi i najopasnijih zločinaca, a sve to dok je pesmama poput My Way i Fly Me to the Moon osvajao srca generacija.

Mafija, politika i moć
Sinatra je bio čovek koji se kretao kroz život sa istom lakoćom kojom je oblikovao ton svoga glasa – često na tankoj liniji između legalnog i zabranjenog. Veze sa mafijom nisu bile tajna: fotografisan je sa Lakijem Lučanom u Havani 1946, družio se sa Semom Đankanom i Bagzijem Sigelom, a spekulisalo se da je upravo mafija omogućila njegov veliki proboj u Holivudu. Lik Džonija Fontanea u Kumu navodno je inspirisan njegovom pričom – a priča kaže da je ugovor sa Tomijem Dorsijem, koji je Sinatru držao vezanim za svoj bend, raskinut tek kada su ’’prijatelji iz senke’’ pretili smrću. Ipak, Sinatra nije bio čovek koji je pripadao samo jednoj strani. Bio je blizak i sa političarima, posebno sa Džonom F. Kenedijem, kome je pomogao u kampanji, da bi ga kasnije u Beloj kući precrtao upravo zbog svojih mafijaških veza. Njegovo ime bilo je sinonim za uticaj – kad je hteo da mu prijatelj dobije ulogu, bilo je teško reći ne. Kada bi mu nešto zasmetalo, nije birao reči ni metode. Uspon i pad Franka Sinatre pratili su istu dinamiku – vrtoglavo penjanje ka vrhu, duboki padovi i spektakularna vraćanja na scenu.


Ljubavi i skandali
Ljubavni život bio je jednako buran kao i karijera. Četiri žene koje je imao – od povučene Nensi Barbato, do divlje i nepredvidive Ave Gardner, pa sve do avanture sa Mijom Farou, i poslednje supruge Barbare, bile su samo deo priče. Uz njih, imao je brojne romanse, sa Merlin Monro, Loren Bekol, Džeki Kenedi i mnogim drugim ženama koje su obeležile zlatnu eru Holivuda. Veza sa Avom Gardner bila je oličenje strasti i destrukcije – ljubav koja se merila razbijenim čašama i suzama pod svetlima Las Vegasa. Gardner ga je opisivala rečima ’’Frank je bio neverovatan ljubavnik, i još gori suprug.’’ Kada su se razveli, Sinatra je bio toliko očajan da je pokušao samoubistvo.
Rat sa svetom i samim sobom
Sinatra je bio čovek ekstrema – savršeno elegantan u svom smokingu, ali spreman da razbije flašu od besa zbog svoje sicilijanske naravi, kako ju je sam nazivao, koja ga je često uvlačila u probleme. Bio je poznat po eksplozivnom temperamentu – od verbalnih napada na novinare, do fizičkih sukoba sa menadžerima hotela, linija je bila tanka. Uz alkohol, žene i skandale, Sinatru je obeležila i depresija. Borba sa samim sobom bila je očigledna u njegovim pesmama – dok je publika slušala One for My Baby, Sinatra je pio viski i proklinjao svoje demone. Bio je melanholik sa glasom koji je mogao razbiti srce u hiljadu delova, čovek koji je bol opevao bolje nego iko drugi.
Nasleđe neprilagođenog genija
Kada sagledamo njegov život sa izvesne vremenske distance, rekli bismo slobodno da Sinatra nije bio samo muzička ikona – bio je kulturni simbol, enigma koju su svi pokušavali da reše, a niko do kraja nije uspeo. Bio je čovek koji je poznavao i predsednike i ljude sumnjivog morala, pevao je pesme koje su ostale upisane u istoriju, ali je živeo život pun neizvesnosti, besa i strasti. Sa glasom poput oružja i oklopa – nežan, surov, zavodljiv i iskren, možda je bio čovek pun mana, ali ga je upravo to činilo jedinstvenim. Stvari je uvek radio na svoj način.