Da li su i veštački dijamanti najbolji prijatelji svake žene – spoj mode i etičke proizvodnje

Tekst: Marija Mladenović

Ono što je nekad priroda stvarala pod ekstremnim uslovima, danas može nastati u laboratoriji – sintetički dijamanti uzburkali su tržište i izazvali pravu pometnju.

Nekada su se smatrali simbolima ljubavi i večnosti, a danas su mnogo više od toga – postali su ogledalo vrednosti savremene žene, one koja zna da stil i savest mogu ići ruku pod ruku. Tom promenjenom narativu doprineli su lab-grown dijamanti, sledeća generacija koja zauvek menja pravila igre.

Dijamant je dijamant – čak i kada nastane u laboratoriji?

Na prvi pogled, ali i pod mikroskopom, ne biste uočili razliku. I to nije poetska metafora, već naučna činjenica. Veštački dijamanti imaju istu hemijsku i fizičku strukturu kao prirodni, a razlika je jedino u poreklu. Umesto da nastanu duboko pod zemljom, tokom miliona godina, ovi dragulji se stvaraju u laboratoriji za svega nekoliko nedelja. Decenijama se radilo na razvijanju posebne metode i procedure pod kojom bi se oni mogli proizvoditi, a neki naučnici danas uspevaju da ih naprave i za 150 minuta, što je skoro pa kao trajanje prosečnog filma.

Zašto su dijamanti inače tako skupi?

Tradicionalno rudarenje dijamanta decenijama je izazivalo brojne kontroverze, zbog kompleksnosti samog postupka, dugog vremenskog intervala u kojem se oni obrađuju, a ujedno je ostavljalo ozbiljne devastacije tla, prekomernu potrošnju vode i energije, i nažalost, narušavanje ljudskih prava u određenim delovima sveta. Sintetički dijamanti su odgovor savremene industrije na ove probleme – oni ne zahtevaju nikakva iskopavanja, a radi se na razvoju tehnologija koje će uključivati obnovljive izvore energije prilikom proizvodnje. Nova generacija kupaca ove sintetičke dijamante vidi kao rešenje mnogih etičkih pitanja, i kao zaključak da elegancija može imati ekološku svest.

Pristupačni dijamanti i etička proizvodnja

Jedan od najčešćih mitova o dijamantima jeste da im cena zavisi isključivo od retkosti i kvaliteta. Međutim, tržišna logika prirodnih dijamanata u velikoj meri jeste rezultat veštačkog ograničenja ponude i marketing kompanija koje su decenijama oblikovale narativ oko dijamanata. Sa verzijama napravljenim u laboratoriji dolazi i nova transparentnost, svaki kamen ima svoj digitalni sertifikat, koji tačno prikazuje gde i kad je nastao. Cena je u proseku 30-40% niža od prirodnih dijamanata iste klase.

U vremenu kad se luksuz ne meri samo karatima, već i vrednostima koje stoje iza svakog proizvoda, lab-grown dijamanti osvajaju sve više simpatija. Njih ne biraju samo oni koji žele da uštede, već i oni koji znaju da ne mora dragocenost da bude uvijena slojevima eksploatacije. Bilo da ste poklonici suptilnog minimalizma, ili ekscentričnog sjaja i upadljivih komada, ovi dijamanti su idealan način da iskažete svoju estetiku.

Možda su zvezde poput Marylin Monroe tvrdile da su dijamanti najbolji prijatelji žena, ali danas imamo drugačije opcije – možemo da biramo one koje ne nose sa sobom teret prošlosti, već obećanje budućnosti. Da li biste ih vi kupili?

Foto: Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI