Chateau de Chambord – monumentalna lepota i snaga koja odražava francusku moć

Tekst: Marija Mladenović

Ne postoji baš puno građevina koje sa tolikom sigurnošću i teatralnošću govore ’’Ovo je moć.’’ Ali ako iko sumnja u umetnost vladanja kroz arhitekturu, neka samo kroči pred Chateau de Chambord.

Ovaj dvorac nije sagrađen da bi se u njemu živelo, već da bi izazvao divljenje, da potvrdi snagu francuske krune i da ostavi bez daha svakog ko ga pogleda. I uspeva u tome…vekovima unazad. 

Lov, da Vinči i prestiž

Smešten u srcu doline Loare, u regiji Loir-et-Cher, Chambord je zdanje koje je započeto još 1519. po nalogu kralja Franje I. I to kao, verovali ili ne, lovačka rezidencija. Naravno, ne bilo kakva. Dok su drugi dvorci tog vremena bili zaista i mesta za odmor, Chambord je bio čisto oličenje moći, raskoši i renesansne fantazije. Građen je u stilu renesansnog monumentalizma, inspirisan italijanskim idealima harmonije i proporcija. Često je bio povezivan sa Leonardom da Vinčijem, koji je boravio u obližnjem Ambroazu, a za koga se smatra da je upravo on zamislio revolucionarno stepenište sa duplom spiralom. Ovaj arhitektonski dragulj i danas oduzima dah.

Dvorac sa preko 400 soba i 365 dimnjaka

Zamak ne pokušava da bude diskretan – on je veličenstvena građevina koja se u okruženju ističe po mnogo čemu. Ima ogroman broj soba, preko 80 stepeništa, 282 kamina kao i po jedan dimnjak za svaki dan u godini. Svojim brojnim kulama, Chambord podseća na bajkoviti crtež, ali svaki detalj ima jednu svrhu – da impresionira. Glavna kula dostiže 56 m visine, a sa terasa dvorca pruža se pogled na nepregledno imanje. Kada kažemo da je Chambord ogroman, to nije pesnička figura. Njegov ograđeni park, sa 32 kilometra dugačkim zidom, veći je od centralnog Pariza. Proteže se na preko 13 i po hiljada hektara, što ga čini najvećim ograđenim šumskim kompleksom u Evropi. Nekada lovište kraljeva, danas je dom retkim vrstama flore i faune, među kojima su i legendarni jeleni zbog kojih je Franja I ovde i poželeo da gradi. U enterijeru dvorca, pažnju privlače dekoracije koje svedoče o ličnim simbolima kralja – preko 300 urezanih figura salamandera sa krunom i simboličnom vatrom.

Pogled sa terase i višeslojna umetnost

Panoramske terase dvorca Chambord pružaju pogled na prizor koji će vam ostati urezan u pamćenju – šuma dimnjaka, ukrašenih lukovima, simbolima, sve to izgleda kao kamena koreografija na krovu sveta. Pesnik Šatobrijan je uporedio dvorac Chambord sa ženom čija kosa pleše na vetru. I zaista, dok vetar prolazi kroz šumu kamenih tornjeva, imate utisak da ste deo sna u kojem istorija i umetnost dišu jednim ritmom.

Foto: tuljak.com

POVEZANE VESTI