Beauty enciklopedija za masnu kožu – Sve što ste želeli da znate o salicilnoj kiselini

Tekst: Milena Veselinović

Možda ste se sa ovim sastojkom susreli ranije u svom omiljenom proizvodu protiv bubuljica, ili ste čuli dermatologe kako ga hvale jer je zlatni standard u lečenju masne kože sklone nepravilnostima – salicilna kiselina je jedna od najprepoznatljivijih supstanci koja se ističe svojom efikasnošću.

Šta je salicilna kiselina i kome je namenjena?

Ona spada u red beta-hidroksi kiselina (BHA), derivat je kore vrbe, i poznata je po svojoj sposobnosti da prodire duboko u pore i uklanja nakupljene nečistoće. Za razliku od alfa-hidroksi kiselina (AHA) koje deluju na površini (glikolna, mlečna, mandelična, grožđana, jabučna kiselina), salicilna je rastvorljiva u mastima i uljima, što joj omogućava da efikasno dopre do dubljih slojeva kože i detaljno očisti pore. Ona deluje tako što razlaže naslage mrtvih ćelija i viška sebuma, čime sprečava začepljenje pora. Uz to, salicilna kiselina ima protivupalna svojstva koja smiruju crvene i iritirane bubuljice. Njena keratolitička osobina podstiče eksfolijaciju, odnosno uklanjanje površinskog sloja mrtvih ćelija, što doprinosi zdravijem i čistijem tenu.

Najviše koristi od njene primene imaće svi sa aknoznom kožom, kao i masnijom i problematičnom. Njeno dejstvo smanjuje postojeće nesavršenosti, ali i sprečava nastanak novih. Ima sposobnost da razlaže keratin (protein koji može da izazove formiranje mitisera) i time direktno pomaže tenu da se prirodno obnavlja i bude čist.

Gde je sve možemo sresti?

Budući da je dokazano efikasan sastojak, možemo je naći u brojnim proizvodima namenjenim masnoj koži, u vidu gelova za umivanje, seruma, tonika i pilinga, pa sve do maski za lice. U kućnoj nezi najčešće se koristi u koncentraciji od 2%. Dermatolozi preporučuju da se uvodi postepeno, naročito kod osoba koje imaju lice sklono iritacijama, i to tako da se koristi svaki drugi dan, a zatim povećava učestalost kada se lice adaptira.

Sa salicilnom kiselinom bi trebalo biti oprezan

Iako je korisna za negu, preterana i nepažljiva upotreba može dovesti do suvoće, iritacije i crvenila. Zato je važno pridržavati se preporuka dermatologa. Tonik sa salicilnom kiselinom je najbolje nanositi tuferom na lice, a preko dana obavezno mažite odabrani SPF.

Salicilna kiselina je neprikosnoveni borac protiv akni i jedan od najefikasnijih sastojaka u nezi masne i  problematične kože. Sposobnost da čisti, zaglađuje ten, uklanja bubuljice, smiruje upale, čini je nezamenljivom u svakodnevnoj rutini.

Foto: Promo

POVEZANE VESTI