Na prvi pogled, to su šareni cvetovi koji se smeju, likovi kao iz crtanog filma i svet ovekovečen jarkim bojama.
Na drugi pogled – to je estetska revolucija koja menja način na koji posmatramo umetnost, kulturu i modu.
Ako vam je do sada promakao Superflat pokret, vreme je da se upoznate sa ovim pravcem koji briše granice između visoke umetnosti i komercijalnog dizajna, između tradicije i popa, galerije i ulice. U svetu su granice sve fluidnije, tako da Superflat postaje postepeno vizuelni jezik nove epohe.


Šta zapravo znači Superflat?
Ovo nije stvar stila, već stava – umetnički pokret nastao 2000. godine osmislio je japanski umetnik Takashi Murakami, kao direktan odgovor na kulturne turbulencije posleratnog Japana, ali i kao kritiku potrošačkog društva globalnih razmera. Ime se oslanja na specifičnu estetiku – inspirisanu dvodimenzionalnim japanskim drvorezima iz Edo perioda, manga stripovima i anime ikonografijom, ali značenje ipak ide znatno dublje. ’’Flat’’ u ovom kontekstu nije samo estetski opis, već konceptualno izjednačavanje: umetnosti i robe, uzvišenog i trivijalnog, tradicije i budućnosti.

Takashi Murakami – umetnik koji je zamutio granice
Često nazivan japanskim Andy Warholom, diplomirao je tradicionalno slikarstvo, ali je brzo shvatio da želi da stvara umetnost koja govori jezikom savremenog društva. Inspiraciju je pronašao u otaku subkulturi, u šarenilu pop estetike, u naivnosti kawaii izraza, ali i u dobokoj kritici konzumerizma. Njegov rad nije beg od stvarnosti – to je ogledalo koje je zagonetno i brutalno iskreno. Likovi poput Mr. DOB-a, njegovog alter ega, ili hipnotišućih cvetova sa osmehom, postali su simboli jednog sveta koji naizgled vrišti optimizmom, a u suštini prikazuje površnost kao dominantnu vrednost postmoderne.


Od umetničke galerije do modnih pista
Upravo ta sposobnost da se kroz detinjastu estetiku iskomunicira duboka, često i mračna poruka, ono je što Superflat čini fascinantnim – a modnu industriju, svesnu moći vizuelnog izraza, potpuno opčinjenom. Još je 2002. Marc Jacobs, tadašnji kreativni direktor Louis Vuitton, pozvao Murakamija da reimaginira legendarni LV monogram. Dobili su kolekciju torbi sa jarkim, animiranim printovima koja je zauvek promenila pravac modnih kolaboracija sa umetnicima. To je bila tačka preseka umetnosti i luksuza, avangarde i Y2K estetike, LV logotipa i Murakamijevih cherry blossom svetova.

Superflat u pop kulturi i modnim kolaboracijama
Onda su došle i druge saradnje – Supreme je 2007. lansirao seriju skejtova sa Murakamijevim ilustracijama, a tu su Comme des Garçons, Stella McCartney, hublot, pa čak i Kanye West, čiji je album Graduation vizuelno obeležen Murakamijevim stilom. Takođe je radio animacije i za video Billie Eilish, ali je sarađivao i sa Luisom Hamiltonom.
Superflat ne funkcioniše samo kao ilustrativni dodatak – on je filozofija dizajna, pravac koji donosi jasan narativ. Visoka moda ne mora biti elitistička, i ’’plastični’’ svet pop kulture može da ima sopstvenu estetsku vrednost. Superflat nudi ironiju i utehu, površnost i dubinu, i sve to upakovano u vizuelni spektakl koji je istovremeno neodoljivo privlačan i konceptualno provokativan.