Od drevne Mesopotamije, do modernih paleta – ovo je istorijat senke za oči

Tekst: Milena Veselinović

Kroz hiljade godina i različite kulture, senka za oči postala je neodvojivi deo lepote, moći i ličnog izraza.

U potrazi za savršenim izgledom, ljudska radoznalost i kreativnost su kroz vekove oblikovali ovaj kozmetički proizvod, od primitivnih početaka do sofisticiranih, tematskih paleta u atraktivnim pakovanjima. Pođimo zajedno u vremeplov i otkrijmo kako su senke preoblikovale ne samo način na koji vidimo lepotu, već i na koji razumemo svoju kulturu i identitet.

Drevni počeci – Mesopotamija i Egipat

Već deset hiljada godina pre nove ere, ljudi su koristili šminku kako bi istakli svoje oči. Prve tragove upotrebe senke za oči nalazimo u Mesopotamiji, gde su koristili drobljeno drago kamenje kao što je lapis lazuli da naglase svoje oči, a trend se brzo proširio do Egipta. Egipćani su koristili malahit za stvaranje zelenkastih tonova na kapcima, dok je kohl služio za konturisanje očiju i zaštitu od sunca i duhova. Ovi rani oblici šminke imali su ne samo estetsku, već i duhovnu i medicinsku svrhu.

Grčka i Rim – elegancija bez granica

Upravo ovde je senka za oči počela da dobija oblik koji bi više odgovarao modernim pojmovima lepote. Žene u Rimu upotrebljavale su za senčenje kapaka šafran i pepeo. Stimmi u Grčkoj i fucus u Rimu bili su znak aristokratije, a uvozni prahovi iz Indije i Mesopotamije samo su dodatno unapredili aktuelnu ponudu. Međutim, istina je da su mnoge od tih smesa koje su se uveliko koristile, sadržale opasne sastojke koji su ozbiljno narušavali zdravlje. Nakon pada Rimskog carstva, upotreba senki za oči je na nekoliko vekova zamrla, da bi se ponovo pojavila tek u renesansi.

Srednji vek i renesansa – povratak kozmetici

Iako je upotreba kozmetike, uključujući i senku za oči opala u Evropi tokom srednjeg veka zbog crkvenih normi pre svega, renesansa je označavala preporod i za tadašnji makeup. Otkriće klasičnih ideala lepote podstaklo je žene da ponovo prigrle šminku, koristeći prirodne sastojke poput spaljenih badema. Victoria, kraljica Engleske, učinila je šminku nepoželjnom jedno vreme, ali su se senke za oči zadržale u teatru gde su ih koristile glumice i glumci.

Industrijska revolucija – demokratizacija lepote

Došavši u 18. i potom 19. vek, poboljšane tehnike proizvodnje, i bezbedne formulacije učinile su kozmetiku dostupnijom, a Elizabeth Arden bila je pionir koji je popularizovao senku za oči u Americi tokom početka 20. veka. Njeni proizvodi postavili su temelje za ono što danas smatramo modernom šminkom. Usledila je revolucija u beauty industriji. Od smelih linija tokom ’20-ih, do hipi pokreta ’60-ih godina sa vibrantnim bojama i šljokicama koje su se prelile na osamdesete, kao i trendova u decenijama koje su usledile, senka za oči je postala simbol kreativnosti i samopouzdanja.

Neka šminka bude vaš lični izraz

Danas je tržište preplavljeno raznim paletama koje nude neograničene mogućnosti za iskazivanje kreativnosti, poštujući inkluzivnosti i raznolikost. Zahvaljujući društvenim mrežama i influenserima, trendovi se brzo smenjuju, pružajući svakome priliku da eksperimentiše i sebe izrazi na autentičan način.

Foto: Pinterest Arhiva

POVEZANE VESTI