- Wellness
Manoj Dias – kako meditacija može transformisati vaš život na bolje
Verovatno je jedan od najtežih zadataka koji nam se prirodno nameće u užurbanom digitalnom sistemu – naći mir u celom haosu.
Manoj Dias, rođen na Šri Lanci i odgajan u tradiciji Theravada budizma, prešao je dug put od marketinškog stručnjaka do jednog od najtraženijih učitelja meditacije i osnivača prvog australijskog studija za meditaciju A- SPACE.
Svojim saradnjama sa kompanijama Nike, Google, NBA, Dias promoviše ideju da su um i telo podložni obuci, ali da retko ko istražuje prostor između toga. Upravo on je ključan za razumevanje i uspostavljanje smislenih odnosa sa sobom i drugima, što na kraju i vodi do ostvarivanja našeg najvećeg potencijala.
Jutarnji rituali za um i telo
Manoj svoj dan započinje meditacijom i vežbama disanja koje traju pola sata, nakon čega sledi šolja čaja i trenutak razmišljana o predstojećem danu. ’’Izaberem aktivnosti koje će podići moj puls, nešto što će me osvestiti u mom telu od samog početka dana’’, objašnjava on. Ova rutina nije stvar trenutka već rezultat višedecenijske posvećenosti. Mindfulness ili prisustvo u trenutku, kako Dias kaže, otvorilo mu je vrata ka ispunjenijem načinu života, omogućavajući mu da stane između stimulansa i odgovora, birajući u svakom času kako će reagovati.
Povezanost uprkos digitalnoj distanci
U svojoj knjizi Still, Together, Dias istražuje kako meditacija i mindfulness mogu unaprediti prisutnost i povezanost u digitalno doba. Kroz svoje studije i praksu na platformi Open u Los Anđelesu, on nudi niz vežbi koje spajaju disanje, pokret, yogu i muziku, stvarajući holistički pristup blagostanju. Na ovaj način, mindfulness postaje dostupan svakome, u bilo koje vreme. On kombinuje elemente sekularne i budističke meditacije, povezujući naučna istraživanja sa tehnikama drevnih duhovnih praksi. Osim toga, smatra da trauma može uticati na mentalno zdravlje i dobrobit pojedinca, i stavlja u fokus i pređašnja iskustva koja služe učenju.
Tehnologija kao alat, a ne smetnja
Dias ne zagovara potpuno izbegavanje tehnologije, već smatra da pametni telefoni mogu biti od koristi, i pomoći u meditaciji i poboljšanju sna. Bitno je napraviti ispravan odnos prema uređajima. Jutarnji rituali podrazumevaju izbegavanje telefona odmah po buđenju.
Kroz svoj rad, Manoj Dias nas uči da usporimo i postanemo svesniji trenutka u kojem se nalazimo. Od izuzetne je važnosti da preispitamo po kojim obrascima živimo i odnosimo se prema svetu koji nas okružuje. Metode koje praktikuje nisu samo praktične tehnike disanja i meditacije, već dublje filozofije koje mogu transformisati svakodnevni život, vodeći nas ka većoj sreći i ispunjenosti.
Foto: Instagram @manojdias_