- Wellness
Ovaj vitamin je naročito važan kada dođu hladniji dani – otkrivamo kako da povećate njegov unos
Poznat još i kao ’’vitamin sunca’’, vitamin D je esencijalni vitamin koji koža sintetiše kada je izložena UVB zracima, i zahvaljujući njemu telo apsorbuje kalcijum.
Bez dovoljno sunčeve svetlosti u zimskim danima, naša sposobnost da sintetišemo ovaj vitamin prirodno opada, ostavljajući nas podložnim različitim zdravstvenim rizicima – kako da to sprečimo?
Sunce kao izvor života – ali uz oprez
Najefikasniji način da dobijete vitamin D jeste da se izložite sunčevim zracima, ali budite na oprezu. Korišćenje SPF krema je obavezno, čak i u zimskim mesecima, jer time čuvate svoju kožu od oštećenja. Kada nastupe hladniji meseci, sunčevi zraci postepeno gube svoju UVB komponentu, što umanjuje i našu sposobnost da sintetišemo vitamin. Upravo zato, sunčanje u zimskoj sezoni nema isti efekat kao i tokom letnjih meseci. Zanimljivost koju malo ljudi zna, je da osobe sa tamnijim tenom sporije proizvode vitamin D u poređenju sa osobama svetlije puti, kojima je dovoljno svega 15 minuta sunčanja. To je zato što veće prisustvo melanina, usporava sintezu vitamina D, pa je tako tamnoputim osobama za istu količinu vitamina D potrebno i nekoliko sati sunčanja.
Kako očuvati nivo vitamina D tokom zime?
Zdrava ishrana bogata ovim vitaminom je od presudnog značaja. Fino ulje jetre bakalara, masna riba poput lososa, skuše, sardina, kao i žumanca i određene vrste gljiva, prirodni su izvori ovog vitamina. Pored toga, mnogi proizvodi pored mleka, sojinog mleka i žitarica, takođe ga sadrže, što može doprineti zadovoljavanju dnevnih potreba. Suplementacija može biti važan dodatak, ali je uvek koristite uz savet i preporuku lekara, a nikada na svoju ruku. Vitamin D3 je efikasan i pritom se lako apsorbuje u organizmu, a prilikom izbora suplemenata, važno je pronaći one kvalitetne sa svim potrebnim sertifikatima.
Posledice nedostatka vitamina D – suva koža tokom zime
Obavljene su brojne studije koje su dokazale da ovaj vitamin utiče na hidrataciju kože, suvlju imaju osobe sa nižim nivoom ovog vitamina. Topikalna primena može poboljšati stanje, te se D vitamin može naći u proizvodima za negu. Širok je spektar negativnih posledica po zdravlje, koji uključuju oslabljene kosti, smanjeni imunitet i povećani rizik od pojave drugih infekcija. Simptomi nedostatka odnose se i na umor, slabost, bolove i dehidriranost organizma.
Dok se polako pripremamo za dane ogrnute sivilom i hladnoćom, važno je unapred planirati kako ćemo zadovoljiti potrebe svog tela za ovim esencijalnim vitaminom. Konsultujte se sa svojim lekarom i dermatologom oko trenutnog stanja vaše kože, i znajte da je dobar skincare takođe zasnovan i na onome što unosimo u svoj organizam.
Foto: Pinterest Arhiva