- Moda
Večna elegancija – Françoise Hardy i njen nezaboravni modni pečat
Kada izgovorimo njeno ime, setimo se svih divnih numera koje je otpevala, melodičnog, ljupkog glasa koji miluje prostoriju, ali i besprekornog stila koji je ostavio neizbrisiv trag.
Françoise Madeleine Hardy, pevačica, kompozitorka i glumica, rođena 1944. u Parizu, bila je sinonim za yéyé generaciju, muzički pokret koji je definisao kulturu Francuske tokom šezdesetih godina. Glas melodičan i pomalo sanjiv, bio je ogledalo ličnog stila – suptilan i blag, ali sa dubokim uticajem. Međutim, Hardy je uspela da se izdigne iz uloge muzičke zvezde, i svoju kreativnost raspline i na druge strane. Modna estetika po kojoj je bila nadaleko poznata, sa posebnim akcentom na minimalističke boho detalje, postala je univerzalni jezik koji su razumeli i drugi, osim njenih fanova.
Modna ikona šezdesetih
Način na koji je ona zračila svojom harizmom, koja nije bila sakrivena ispod vrsno odabrane garderobe, dopirao je do srca modnih kritičara, i oblikovao trendove tog vremena. Hardy se nije bojala da eksperimentiše, već naprotiv – rado se upuštala u modne igrice, i sarađivala sa nekim od najpoznatijih dizajnera toga vremena. Na primer, Paco Rabanne je bio kreator koji je uneo revoluciju u svet mode svojim metalnim haljinama. Upravo je Hardy bila it devojka koja je ponosno nosila njegovu prvu kreaciju – to je zaista ostao trenutak ispisan u istoriji mode kao večan. Bila je muza i Yves Saint Laurentu, a kada nije osećala potrebu da zbog javnosti bude ekscentrična, njen stil je bio slika i prilika jednostavnosti i prefinjenosti. Boho haljine, kožne jakne, pantalone zvonarice bili su samo neki od zaštitnih znakova Françoise. I umela je to da nosi skladno. Nosila je fino i bela odela Andre Courrègesa, koja su joj kako je sama izjavljivala, davala ’’izgled vanzemaljca’’, ali je u tome i ležala njena moć – uvek je izgledala kao da ume da nosi to, i da deluje nepretenciozno, a opet primetno i dopadljivo. Drugačije od svega što je tada moglo da se vidi u medijima.
Žena koja je živela muziku
Stručnjaci i poznavaoci, kažu da je bila genije. Njena pesma ’’Tous les garçons et les filles’’ postala je himna jedne čitave generacije, pevala je na francuskom, nemačkom, engleskom i italijanskom, nižući uspehe sa preko 30 albuma u svojoj bogatoj pedesetogodišnjoj karijeri. Neki od hitova koji su i danas slušani su Mon amie la rose, Ma jeunesse fout le camp, L’amitiè. Pored ljubavi prema pisanju pesama i knjiga, glumila je i u nekoliko filmova. Nije bila tipična zvezda, neretko stidljiva i nesigurna, iako je sudeći po talentu i popularnosti mogla da uživa svu slavu tog vremena, baš poput Beatlesa. Bila je melanholična i prelepa, i tu iskrenost prenela je i na svoju muziku učinivši je ogledalom svog života. Sarađivala je sa brojnim muzičarima, Bob Dylanom koji je pisao za nju, ali i Mick Jaggerom koji ju je nazvao svojom idealnom ženom.
Suptilnost i emotivni dodir umetnosti
Kroz svaki otpevani stih koji je izmamio i po koju suzu, ali i osmeh, kroz svaki korak načinjen u YSL ili drugim kreacijama, svaku notu koju je stvorila, Françoise je utkala deo svoje duše u svet koji nas okružuje. Njena umetnost i izraz mimo scene nisu bili samo slikoviti otisak trenutka, već veza prošlosti i budućnosti ove melanholične muze. Biti autentičan u moru jednoličja, inspirisati na sopstvenost i beskompromisno težiti ličnom izrazu, Françoise nas podseća da umetnost leži u iskrenosti i srcu, a ne u spoljašnjim ukrasima. Françoise je baš tako i živela – slikajući umetnost svog vremena, tiho ali snažno, jednostavno ali neprolazno.
Foto: Promo